PIRTS BRĪNUMS DZĪVĒ UN SADZĪVĒ, PIRTS ABC

Foto: Jānis Škapars

Piektais raidījums ciklā “LATVIEŠA LABJŪTAS KODS”. Šoreiz piecu silvēku stāsti par to, kā Pirts dzīvesveids palīdzējis atrast sevi un kardināli mainīties. Par latvieša pirtnieka gēnu. 

Katrs latvietis savā sirdī ir talantīgs pirtnieks, ja godā savus senčus, labi jūtas dabā un jūt vilkmi iemīlēt pats savu dabu. Pirts nav tikai mājiņa ar pērtuvi. Pirts ir dzīvesveids - saite ar savu dabu un lielo, vienojošo dabu visapkārt. 

Latvieši intuitīvi jūt, ka jāpaceļ acis uz mākoņiem, lai būtu vieglāk elpot un prāta iedomas kļūtu daudz mazākas nekā šķitis pirms tam. Tieši tāpat latvieši zin, ka nekas sintētisks, virtuāls un mākslīgs nespēj aizstāt to sajūtu, kad esi bijis pirtiņā, no sirds izstaigājies gar jūru, bijis mežā, pats salasījis sēnes vai ogas, iestādījis tomātu podiņā, pagatavojis lieliskas vakariņas kopā ar saviem mīļajiem vai uzvārījis bērnu lasīto gaiļpiešu tēju 🧡

Katrs latvietis dziļi sirdī ir savas dzīves un mājas pirtnieks tiklīdz kā sajūt savu vēlēšanos BŪT šajā vietā, laikā un telpā. 

“Latviskā dzīvesziņa pati par sevi ir daba, un pirts ir sinonīms vārdam daba, rita, rituāla un dabas cikla ziņā, un ja tu caur dabu ej un meklē, tad daba tev arī pateiks, kas tu esi un ko tev vajag. Galvenais ir – ļaut sev būt.”

Raidījumā satiksi piecus laimīgus latviešus, kuriem pirts dzīvesveids ir devis spārnus BŪT - Evika Muizniece, Janis Zustrups, Lienīte Vītiņa-ZustrupaSanta Matveja un Laila Sējāne, un devis iedvesmu doties tālāk, lai no māju pirtnieka kļūtu par profesionāliem labjūtas meistariem un palīdzētu cilvēkiem kļūt laimīgākiem. 

Šoreiz Evikas ceļasomā iegūlusies izcila apjausma : “JA TU ĻAUSIES, TAS NEDARĪS TEVI VĀJĀKU”, jo atrodot spēku BŪT cilvēks kļūst tieši tik stiprs, lai nostātos pats uz savām kājām. Ne vairāk un ne mazāk. Tieši tik vienkārši - ja Tu ļausies, tas darīs Tevi citu - pašpietiekamu, stipru un laimīgu cilvēku pašam sev, dzimtai un zemei par prieku.

Lūk, daži ceļa vārdi no jestrajām Pirts RaGaniņām katram dzīves ceļotājam: 

Lienīte Vītiņa-Zustrupa
“Novēlu dzīvot! Sevi pasaulē un pasauli sevī ieraudzīt, pa Saulei dzīvot, Saulē būt, Saule būt. Savā pasaulē Saule būt!”

Laila Sējāne
“Ļaut sev būt... ja bail, aizver acis un... ļauj sev būt. Tikai tā Tu iepazīsi sevi un pasauli sev apkārt.”

Santa Matveja
“Kāmēr sabiedrība lauž šķēpus, kā pareizi latvietim ir jādzīvo... un man saviem bērniem jāskaidro atšķirība starp kristībām un krustabām, starp Dievu baznīcā un Dieviņu vībotnēs, vienlaikus lūdzot iztulkot latviešu valodā viņu ikdienas leksikas jaunvārdus...
Kamēr komentāros vieni "taisnie" ecējas ar citādi "taisnajiem" - es kurinu Pirti, esmu pirtniece, un bieži nezinu, kurš no viņiem šai reizē būs svētā gara kalps vai pirts gara... Pirti te mīl visi, te visi pliki un vienādi.
Mani pirts atslēgas vārdi ir uguns, ūdens, zeme, gaiss, cilvēks. Šie ir instrumenti, kuri jānoskaņo, jāsaskaņo konkrētam mērķim!
Pirts mērķis?
- pirtniec, nu lūdzu, noberziet man to muguru kārtīgi, trīs krekli jau pazuduši…
- pirtniec, es tikai pagulēšu siltumā, klusumā, pasargājiet, lai netraucē
- pirtniecīt, es gribu atkal izsmaržot tos augus, izstaigāt to pirtstaku, ko stāstījāt
- pirtniec, tā velk tos krustus, palīdziet!
- pirtniec, gribu noskalot nost to neražu
- pirtniec, uzbur man...
- pirtniec, vai pie Jums var svinēt? Ko svinēt? Gribam svinēt dzīvi!
- pirtsgariņ, palīdzi man atrast, saprast sevi!
- pirtsgariņ!
Es kurinu Pirti! 
Būs pāris. Zinu, tikko precējušies. Gatavojos romantiskam pāra pērienam.
- Pirtniec, mēs pārdomājām, tiko uzcēlām pirti, strīdamies, kā mums pareizi pērties? Cik karstu vajag? Kāpēc ir tā? Ko drīkst? Cik daudz? Šitā būs labi? Kas vēl jāzin?”
Izrādās! Arī tāds var būt pirtsmērķis!”

Cik daudz cilvēku, tik dažādu stāstu. Katram tas būs cits, jo katrs savu ceļu min. Tomēr, mums visiem ir viens sirds virziens un vēlēšanās BŪT!

Paldies TVNET, Evika Muizniece, Jānis Zustrups no Miesai un Garam un viedajām, dzīvelīgajām Pirts RaGanas - Lienītei, Santai un Lailai.

Lai visiem derīgs ceļojums!


Raidījums (video): Pirts brīnums dzīvē un sadzīvē, pirts ABC 🌳

Vairāk par raidījumu ciklu “Latvieša labjūtas kods” .