PIRTS KĀ MĀKSLA

Foto: Jānis Škapars

Sestais raidījums ciklā “LATVIEŠA LABJŪTAS KODS”. Šoreiz par Pirti kā mākslu kopā ar Pirts meistariem Ivitu Pičukani un Vilni Lejnieku. 

Ceļojums aizvedis līdz būtiskai atziņai - PATEICĪBAI kā mūsu dzīves pamata vērtībai, kas kā tikums kopjams un lolojams. Un tam likumsakarīgi seko došanas - gūšanas apziņa, kas PaSaulē visu saliek pa “plauktiņiem”. 

Stāstījums par dabas dāvanu MĀLU - kas tā vien sauc uz Pirti. Par MAIZĪTES cepšanas burvību melnajā Pirtiņā. 

Arī stāts par cilvēka 3 spēka atslēdziņām: 
🗝 spēju pieņemt dāvanas un tās dāvināt no sirds
🗝 pateicība, spēja pateikties par to, kas ir, kas ir bijis un kas vēl būs
🗝 intuīcija, kas pasaka priekšā, vai kaut kas patiesi patīk vai nē, ko mēs patiesi gribam

Lieliska ir šajā reizē gūtā Evikas atziņa, palūkojoties uz dzīvi no cita skatu punkta - ka tieši cilvēkbērns ir tas, kurš dod iespēju saviem vecākiem par viņu rūpēties, lai darītu vecākus stiprākus… 

Vilnis Lejnieks atgādina, ka Pirtī ir jāiet ar uzdevumu: 
“Vislabākais mērķis ir Pirtij, ja cilvēks izvēlas justies labi. Es vienkārši vēlos justies labi. Un tas ir augsti sasniedzams mērķis."

Raidījumā tiek rastas atbildes Pirtij kā dzīves sastāvdaļai, kas nav atraujams viens no otra. Un Pirts ir arī kā māksla izmantot stihijas, mūzikas instrumentus un arī sevi kā instrumentu. Māksla sajust ar sirdi. Prast savienot šķietami nesavienojamo caur sirdi. Lai cilvēkā vienlaicīgi spēj būt miers un spēks. Un māksla ir ne vien pati pirts, bet arī spēja iedot tieši tik, cik cilvēkam konkrētajā brīdī ir nepieciešams. 

Kā saka Ivita Pičukane:
"Un te ir jautājums – kurš to mākslu rada? Pirtnieks vai pirtsmīlis? Un te nav nozīmes tam, kurš to mākslas darbu rada, nozīme ir tieši pašam radīšanas procesam. Tā ir pašatklāsme – kā gūt baudu no tā, ka es darbojos. Tad kad es esmu pirtī, es vienā brīdī pati esmu instruments, kas atdod visu tā cilvēka vajadzībām, kas uz pirts lāvas dēļiem manā priekšā atrodas. Tā arī ir māksla, paņemt to krāsu tik, cik viņa ir vajadzīga. Tas nekas, ka man ir daudz dažādu krāsu, dažādu instrumentu, bet paņemt tajā brīdī tikai to, kas ir vajadzīgs, neparādīt visu.”. 

Pirts ir vieta, kur atmostas emocijas. Arī tik dabiskas jūtas kā patriekt visas šaubas un bailes projām, un sajust spēku pateikt skaidri un skaļi - Es pats esmu un būšu atbildīgs par savu dzīvi!

Paldies TVNET, Evika Muizniece, Ivita Pičukane un Vilnis Lejnieks no Pirts kā MākslaZiedlejas

Lai visiem derīgs ceļojums!


Raidījums (video): Pirts kā māksla

Vairāk par raidījumu ciklu “Latvieša labjūtas kods” .